Elżbieta Nowostawska-Smalec, Dwie łódki, akryl na płótnie

Elżbieta Nowostawska-Smalec, Dwie łódki, akryl na płótnie

Tak malują moi uczniowie – odsłona 9

Dwie łódki

Woda to mój ulubiony temat malarski i gdy nie maluję abstrakcji albo nie portretuję kobiety, to najczęściej na moim płótnie pojawia się motyw wody. Jednak kiedy pojawiłem się w pracowni Nikiforki w Bibliotece – Centrum Kultury w Lubniewicach, dominującym tematem prac malarskich niemal wszystkich uczestników zajęć były kwiaty. Kwiaty to bardzo wdzięczy temat i chyba najlepszy na początek malarskiej przygody, więc wybór wydawał się oczywisty. Pejzaże, które wychodziły spod pędzli adeptów malarstwa były… No, nie ważne, były takie, że jednak chętniej siadano do namalowania kwiatów.
Powinienem w tym miejscu wspomnieć, że prowadząc zajęcia plastyczne nie narzucam tematów malarskich, nie próbuję nikogo nauczyć malować – bardziej zależy mi na tym, by być inspiracją, by wskazywać kierunek i możliwości rozwiązań pojawiających się przed uczestnikami problemów.
Doprawdy nie wiem jak ani kiedy to się stało, ale patrząc na dzisiejsze prace nie zauważam tam kwiatów. W ciągu ostatnich kilku miesięcy nikt nie sięgnął po ten temat malarski, zaś coraz częściej pojawiały się pejzaże, martwe natury, a ostatnio zwierzęta. Pojawiła się różnorodność dotycząca nie tylko tematów ale i technik malarskich. Mam wrażenie, że dziś uczniowie chętniej czerpią z własnych doświadczeń a ich prace odzwierciedlają osobiste fascynacje – wydaje mi się to moim największym osiągnięciem w tej pracy.
Prezentowany obraz przedstawia dwie łódki i został namalowany farbami akrylowymi. Obraz jest interesującym zderzeniem twardych, odważnie pociągniętych linii i rozmyć, które stają się mglistym tłem dla głównego tematu obrazu.
Autorką tego dzieła jest Elżbieta Nowostawska-Smalec.