Aniołki z obrazu Madonna Sykstyńska

Czy czterdziestoletnia tajemnica dzieła została ostatecznie rozwikłana?

Tylko 2 dni na zobaczenie jednego z najbardziej tajemniczych dzieł sztuki.

Ostatnio świat obiegła informacja, że sztuczna inteligencja zakwestionowała autentyczność dzieła uznawanego za dzieło Rafaela Santiego. Część mediów pisała, że zakwestionowaniu podlegała słynna Madonna Sykstyńska autorstwa Rafaela. Okazało się jednak, że po raz kolejny jest to typowa kaczka dziennikarska i chodzi nie o obraz Madonna Sykstyńska ale o dzieło zwane „De Brecy Tondo” i należące do najbardziej tajemniczych obrazów w historii sztuki.

Autorstwo tego dzieła przez ponad 40 lat było tematem sporu badaczy z całego świata, jednak najczęściej wymienianym autorem był właśnie Rafael Santi. Twarz Maryi i Dzieciątka miałby być łudząco podobne do tych z obrazu z Madonny Sykstyńskiej. Twierdzono nawet, że De Brecy Tondo mogło być pierwowzorem słynnej Madonny.

Badacze z uniwersytetu w Nottingham przy użyciu sztucznej inteligencji potwierdzili, że obraz „De Brecy Tondo” rzeczywiście mógł zostać namalowany przez samego Rafaela Santiego stwierdzając w wydanym oświadczeniu, że dopasowanie pomiędzy motywami Madonny na obu obrazach wynosi aż 97 proc., natomiast jeśli chodzi o Dzieciątko, podobieństwo wynosi 86 proc. Takie wyniki uzyskano przy wykorzystaniu nowoczesnego systemu rozpoznawania twarzy, stworzonego przez prof. Hassana Ugaila z Visual Computing, który program bazuje na technologii deep learningu i umożliwia identyfikację dowolnych wzorów z dużo większą dokładnością niż ludzkie oko.

I kiedy już wydawało się, że 40 lat badań i sporów zostało zakończonych pojawiła się doktor Carina Popovici specjalizująca się w autoryzacji dzieł sztuki dla szwajcarskiej firmy Art Recognition. Ona także wykorzystała sztuczną inteligencję, tym razem badaczka wykluczyła z pewnością sięgającą aż 85 proc. prawdopodobieństwo, że autorem obrazu jest Rafael Santi.

Cóż nie tylko żywi eksperci mogą się spierać, spór jest już toczony pomiędzy algorytmami sztucznej inteligencji.

Nam pozostaje podziwianie sztuki do czego gorąco zachęcam. Obraz De Brecy Tondo można podziwiać w galerii dzieł sztuki Cartwright Hall w Bradford w Wielkiej Brytanii. Uwaga: wystawa potrwa jeszcze tylko 2 dni – do 17 września br. 

 

De Brecy Tondo

Madonna Sykstyńska