Strach przed sztuką jest całkiem realny

4 kroki, które dzielą Cię od posiadania własnej kolekcji sztuki.

Większość ludzi boi się kolekcjonować sztukę. Zamiast oryginalnego dzieła wieszają na ścianie salonu tanią reprodukcję, nie wiedząc nawet, że w tej samej cenie są w stanie znaleźć naprawdę wartościowe dzieło. Jak to zrobić?

Niektórzy mogą uważać, że sztuka jest zbyt droga lub że nie mają odpowiedniej wiedzy, aby rozróżnić, co jest wartościowe, a co nie. Inni mogą martwić się, że ich kolekcja nie będzie się podobać znajomym lub że nie będą mogli jej sprzedać, jeśli będą musieli. Jeszcze inni mogą po prostu nie czuć się komfortowo z posiadaniem sztuki w swoim domu, co wydaje się najbardziej absurdalnym argumentem.

Niezależnie od powodu, strach przed kolekcjonowaniem sztuki jest realny. i często powstrzymuje nas przed doświadczeniem radości towarzyszącej obcowaniu z pięknem sztuki.

Jeśli boisz się kolekcjonować sztukę, jest kilka rzeczy, które możesz zrobić, aby przezwyciężyć swój strach.

Po pierwsze, ważne jest, aby pamiętać, że kolekcjonowanie sztuki nie musi być drogie. Istnieje wiele pięknych i cennych dzieł sztuki, które są dostępne w przystępnych cenach. Jeśli nie wiesz, gdzie szukać obiecujących autorów, zapytaj w komentarzu, a ja wskażę Ci kilka miejsc oferujących szeroki przekrój obiecujących artystów.

Po drugie, nie musisz być ekspertem od sztuki, aby zacząć kolekcjonować. Istnieje wiele zasobów, które pomogą ci zdobyć wiedzę o sztuce i dokonać dobrych wyborów, choć pamiętaj – najważniejszym wyborem jest twój własny gust.

Po trzecie, nie musisz się martwić, że twoja sztuka nie będzie się podobać. Sztuka to kwestia gustu i nie ma nic złego w tym, że lubisz rzeczy, których inni nie lubią. Twoi znajomi lubią Twój gust i Twoje wybory. Od dawna Cię akceptują takim jakim jesteś, więc ta obawa jest całkowicie irracjonalna.

Po czwarte, nie musisz się martwić, że w przyszłości nie będziesz mógł sprzedać swojej sztuki. Kupionej w sklepie reprodukcji nie sprzedaż na pewno, a oryginalne dzieło sztuki sprzedaje się dość łatwo. Jeśli kupiłeś dzieło na aukcji, możesz je zgłosić na podobną. Jego autor na pewno jest rozpoznawalny przez galerię, a cena którą po latach możesz uzyskać za obraz z pewnością będzie wyższa, niż ta, którą zapłaciłeś pierwotnie. Rynek sztuki jest żywy i zawsze są ludzie, którzy szukają dzieł sztuki do kupienia.

Jeśli jesteś gotowy przezwyciężyć swój strach, kolekcjonowanie sztuki może być wspaniałym doświadczeniem, to może być najbardziej satysfakcjonująca rzecz, jaką kiedykolwiek zrobisz.

Oto kilka dodatkowych wskazówek, które pomogą ci przezwyciężyć strach przed kolekcjonowaniem sztuki:

  • Zacznij od małych kroków. Nie próbuj od razu kupić drogiego dzieła sztuki. Zacznij od zakupu kilku mniejszych lub bardziej przystępnych cenowo dzieł sztuki, które bez problemu znajdziesz na organizowanych w Polsce aukcjach dzieł młodych artystystów.
  • Poproś o pomoc eksperta. Jeśli nie jesteś pewien, co kupić, poproś o pomoc eksperta od sztuki, znajdziesz go bez problemu w dowolnej galerii sztuki w Twoim mieście. Rozmowa z nim będzie na pewno wzbogacającą, a on sam będzie zachwycony, że może komuś pomóc stawiać pierwsze kroki w tym elitarnym świecie.
  • Bądź otwarty na nowe rzeczy. Nie bój się eksperymentować, przeglądaj style, odwiedzaj galerie sztuki. Szybko odkryjesz, że to dużo bardziej satysfakcjonujące od odwiedzania galerii handlowych.
  • Ciesz się procesem. Kolekcjonowanie sztuki to nie tylko zakup dzieł sztuki. To także proces uczenia się i odkrywania. Ciesz się tym procesem i nie spiesz się.

Refleksja. Malgorzata Jedrzejczyk

Jesienny lot, Jaroslaw Jasnikowski

Abstrakcja, Autor nieznany, zdjęcie z internetu

Włodzimierz Pawlak, Nostalgia, 1986.

Portret kobiety, Autor nieznany, Zdjęcie z internetu